Anasayfa » Ülkeler » Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Dünyada En Çok Konuşulan Diller

dil 1 300x212 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok hangi diller konuşuluyor? Türkçemiz kaçıncı sırada? Hangi dili kaç milyon insan kullanıyor? Ülkelerin resmi dilleri neler? Listemize bir göz atın.

çin 300x199 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Çince dünyada en çok konuşulan dillerin arasında 1.’dir. Çinceyi dünyada toplam 1 milyar 300 milyon insan konuşuyor. Ki bu da 1 milyar 330 milyon nüfuslu Çin’den başka ülke değil.

ingiltere 300x166 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünya dili olarak bildiğimiz İngilizce ise en çok konuşulan dillerin arasında 2. sırayı alıyor. İngilizce en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizceyi 427 milyon kişi konuşuyor. Bunun sebebi ise İngiliz kolonileri olan A.B.D., Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve eski İngiliz sömürgesi olan Hindistan’dır. Hindistan’ın resmi dili İngilizcedir.

ispanya 300x233 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

İspanyolca dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dil. İspanyolcayı 266 milyon kişi konuşuyor. İspanyollar 3. sırayı eski sömürgeleri olan Güney Amerika ülkelerine borçludurlar. (Arjantin, Meksika, Kolombiya vs. vs.)

hindistan 300x180 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce olan Hintliler’in kendi öz dili olan Hintçe ise en çok konuşulan diller arasında 4. sırayı almış durumda. 1 milyarı aşkın nüfusa sahip Hindistan’da kendi öz dilini yani Hintçeyi 260 milyon kişi konuşuyor.

turkey 300x228 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan, dünyadaki en zengin dillerden biri olan Türkçe en çok konuşulan 5. dil durumundadır. Türkçeyi, Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar, çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere 220 milyon Türk konuşuyor.

arap 300x300 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Türkiye’yi 6. sırada Arapça takip etmektedir. Arapçayı 181 milyon kişi konuşuyor. Ki bu da Arap Yarımadası’nın tamamı demek.

portekiz 300x199 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Portekizce 7. sıradadır. Portekizceyi 165.000.000 kişi konuşuyor. Dünyada Portekizce konuşan 2 ülke bulunuyor. Portekiz ve Portekiz’in eski sömürgesi Brezilya… 100 milyondan daha fazla nüfusa sahip Brezilya, Portekizceyi 7. sıraya taşıyor.

bengladeş 300x180 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Bengalce ise dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Bengalceyi 162 milyon kişi konuşuyor.

rusya 300x180 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Rusça en çok konuşulan diller arasında 9. sıradadır ve Rusça 158 milyon kişi tarafından konuşuluyor.

japonya 300x199 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Japonca ise 10. sırada yerini alıyor. Japoncayı toplam 124 milyon kişi konuşuyor.

almanya 300x229 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Almanca en çok konuşulan diller arasında 11. sırada. Almancayı 121 milyon kişi konuşuyor. Avrupa’nın (Rusya ve Türkiye’yi saymazsak) en kalabalık ülkesi olan Almanya nüfusu yaklaşık 75 milyon civarında… Fakat işgal ettiği ülkelerde de Almanca yoğun bir şekilde kullanılıyor. Resmi dili Almanca olan Avusturya gibi…

fransa 300x198 Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Avrupa dillerinden olup en zor dillerden biri olan Fransızca en çok konuşulan dillerden biridir ve 12. sırada yerini almaktadır. Fransızcayı dünya üzerinde toplam 116 milyon kişi konuşuyor. Fransa ise Orta Afrika kıtasının neredeyse tamamına Fransızcayı dayatmış bir ülke.. Hemen tüm ülkenin resmi dili Fransızca ve İngilizce…


Etiketler: , , , ,güney amerika neden ispanyolca konuşuyor, ural altay dillerini kaç insan konuşuyor, hangi dili kaç kişi konuşuyor, portekzcey kac ks konusuyor, dünyada kac kisi türkce konusuyor, hangi dil kaç ülkede konuşuluyor, hangi ülkelerde hangi diller konuşuluyor, hindistan\ın resmi dili, hintliler ingilizce konuşuyor, kac ulke turkce konusuyor

1 Yorum »

  • Mete tUNÇAY diyor ki:

    sanskritçe, hintçe ve bengalce dillerinin karışımımıdır?Osmanlıca,çağatay Türkçesi, Farça va Arppça dillerinin karışımından oluşmamışmıdır?

Bu yazı hakkında bir şeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>