Yaşayan En Büyük Canlı

Acun Ilıcalı ve Çalışma Odası

Amerikalı Çocuktan Atatürk’e Mektup

Kaç Burun Deliğimiz Var?

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Genel 05/02/2013
2.133

dil 1

Dünyada en çok hangi diller konuşuluyor? Türkçemiz kaçıncı sırada? Hangi dili kaç milyon insan kullanıyor? Ülkelerin resmi dilleri neler? Listemize bir göz atın.

çin

Çince dünyada en çok konuşulan dillerin arasında 1.’dir. Çinceyi dünyada toplam 1 milyar 300 milyon insan konuşuyor. Ki bu da 1 milyar 330 milyon nüfuslu Çin’den başka ülke değil.

ingiltere

Dünya dili olarak bildiğimiz İngilizce ise en çok konuşulan dillerin arasında 2. sırayı alıyor. İngilizce en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizceyi 427 milyon kişi konuşuyor. Bunun sebebi ise İngiliz kolonileri olan A.B.D., Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve eski İngiliz sömürgesi olan Hindistan’dır. Hindistan’ın resmi dili İngilizcedir.

ispanya

İspanyolca dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dil. İspanyolcayı 266 milyon kişi konuşuyor. İspanyollar 3. sırayı eski sömürgeleri olan Güney Amerika ülkelerine borçludurlar. (Arjantin, Meksika, Kolombiya vs. vs.)

hindistan

Resmi dili İngilizce olan Hintliler’in kendi öz dili olan Hintçe ise en çok konuşulan diller arasında 4. sırayı almış durumda. 1 milyarı aşkın nüfusa sahip Hindistan’da kendi öz dilini yani Hintçeyi 260 milyon kişi konuşuyor.

turkey

Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan, dünyadaki en zengin dillerden biri olan Türkçe en çok konuşulan 5. dil durumundadır. Türkçeyi, Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar, çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere 220 milyon Türk konuşuyor.

arap

Türkiye’yi 6. sırada Arapça takip etmektedir. Arapçayı 181 milyon kişi konuşuyor. Ki bu da Arap Yarımadası’nın tamamı demek.

portekiz

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Portekizce 7. sıradadır. Portekizceyi 165.000.000 kişi konuşuyor. Dünyada Portekizce konuşan 2 ülke bulunuyor. Portekiz ve Portekiz’in eski sömürgesi Brezilya… 100 milyondan daha fazla nüfusa sahip Brezilya, Portekizceyi 7. sıraya taşıyor.

bengladeş

Bengalce ise dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Bengalceyi 162 milyon kişi konuşuyor.

rusya

Rusça en çok konuşulan diller arasında 9. sıradadır ve Rusça 158 milyon kişi tarafından konuşuluyor.

japonya

Japonca ise 10. sırada yerini alıyor. Japoncayı toplam 124 milyon kişi konuşuyor.

almanya

Almanca en çok konuşulan diller arasında 11. sırada. Almancayı 121 milyon kişi konuşuyor. Avrupa’nın (Rusya ve Türkiye’yi saymazsak) en kalabalık ülkesi olan Almanya nüfusu yaklaşık 75 milyon civarında… Fakat işgal ettiği ülkelerde de Almanca yoğun bir şekilde kullanılıyor. Resmi dili Almanca olan Avusturya gibi…

fransa

Avrupa dillerinden olup en zor dillerden biri olan Fransızca en çok konuşulan dillerden biridir ve 12. sırada yerini almaktadır. Fransızcayı dünya üzerinde toplam 116 milyon kişi konuşuyor. Fransa ise Orta Afrika kıtasının neredeyse tamamına Fransızcayı dayatmış bir ülke.. Hemen tüm ülkenin resmi dili Fransızca ve İngilizce…

YORUMLAR

Yazıya 3 yorum yapılmış.

  1. Mete tUNÇAY 08/12/2014

    sanskritçe, hintçe ve bengalce dillerinin karışımımıdır?Osmanlıca,çağatay Türkçesi, Farça va Arppça dillerinin karışımından oluşmamışmıdır?

  2. gfd 29/11/2015

    of türkçemizde konuşlulan illeri bulamıyorum internette :::::(

  3. yorarım 22/02/2016

    hintçe ne yahu urduca dır o