Aşkın 25 Gerçeği

Vekaleten Hacca Gitmek

Otizm Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Ünlülerin IQ Seviyeleri

18 Maddede Korkunç ve İlginç Hastalıklar

Genel, Yaşam 01/03/2013
3.803

Dünyada ender rastlanan hastalıkları öğrendiğinizde “Allah düşmanımın başına vermesin” diyeceksiniz. İşte tüylerinizi diken diken edecek ilginç ve nadir hastalıklar…

 
 
 
 

Progeria: Yaşlı Çocuk Sendromu
progeria

Bir çocuğun genetik şifresindeki en küçük kusur, progeria sendromuna yol açmak için yeterlidir. Bu hastalığa maruz kalan çocuk ortalama 13 yaşına kadar yaşar. Bu çocuklar için vücudun biyolojik saati daha hızlı ilerler ve erken saç dökülmesi, kalp rahatsızlığı, zayıf kemiklerle erken yaşlarda vücut yaşlanmaya başlar. Progeria nadir görülen bir hastalıktır. Dünyada sadece bu hastalığa sahip 48 insan bulunmaktadır. Ayrıca, 5 çocuğu bu hastalığa sahip bir aile vardır.

 
 
 
 

Sirenomelia: Deniz Kızı Sendromu

sirenomelia

Bu hastalıkta çocukların doğuştan bacakları yapışık olarak dünyaya geliyorlar. Görünüş itibarı ile deniz kızına benzediklerinden bu isim veriliyor.

 
 
 
 

Fil Hastalığı: Kabaca Genişleyen Uzuvlar

fil hastalığı

“Elefantiyaz” olarak da bilinen kabaca genişlemiş ya da şişmiş ayaklar ve kollara sahip dramatik insan fotoğraflarından bilinir. Gerçekte fil hastalığı, tropikal bölgelerde görülen bir asalak hastalığıdır. Fil hastalığı dünya çapında 120 milyon insanı etkiliyor ve bunların 40 milyonu bu hastalığın ciddi boyutundadır. Enfeksiyonlu dişi bir sivrisinek bir insanı ısırdığında, mikrofilarya denen kurt larvalarını kana enjekte edebilir. Mikrofilarya tekrar tekrar ürer ve uzun yıllar boyu yaşayabileceği kan dolaşım yoluna yayılır. Parazitler kan damarlarına yerleştiği gibi sirkülasyonu kısıtlayabilir ve çevresindeki dokularda kanın birikmesine neden olabilir. Enfeksiyonun en genel görülen belirtileri aşırı derecede büyümüş kollar, bacaklar ve göğüslerdir.

 
 
 
 

F.O.B. Hastalığı

Vücuttaki kasların kemikleşmesiyle meydana gelen nadir bir hastalıktır.

 
 
 
 

Mikropsi: Zaman, Mekan, Derinlik, Boşluk Kavramları Çarpıklaşır

alis harikalar diyarında sendromu

“Alice Harikalar Diyarında Sendromu” yani “AIWS”, insanın görsel algısını etkileyen sinirsel bir şaşırtmacadır. Bu kişiler; insanları, beden uzuvlarını, hayvanları ve hayvan olmayan nesneleri gerçekten oldukça küçük veya büyük algılarlar. Genel olarak uzakta görülen bir nesne aynı zamanda yakında da algılanabilir. Örneğin: köpek, bir fare boyutunda görülebilir ya da normal bir araba ölçeğe çekilmiş gibi görülebilir. Bu durumda göz sağlığı olumsuz etkilenmez. Sadece gözden geçen ışıkların beyinde yorumlanması ile ilgili bir problemdir.

 
 
 
 

Proteus Sendromu: Asimetrik Şişlik

proteus sendromu

Proteus sendromunda vücudun türlü bölgeleri orantısız bir şekilde aşırı büyüme gösteriyor.

 
 
 
 

Esthesioneuroblastowa: ENB

ESTHESIONEUROBLASTOMA

Nadir görülen tümör kaynaklı bir hastalık. Fransa’da bu hastalığa yakalanan 53 yaşındaki kadın ötenazisini bizzat cumhurbaşkanından istemişti. Ancak, kabul görmemişti.

 
 
 
 

Alien Hand Sendromu

alien hand syndrome

“Yabancı El Sendromu” denen hastalıkta kişi ellerinden birinin kontrolünü sağlayamıyor. El ve kol kendi kendisine sanki görünmez birisi tarafından kontrol ediliyor gibi hareket ediyor ve hasta tarafından hareketleri durdurulamıyor.

 
 
 
 

Porfiria: Vampir Hastalığı

vampir hastalığı

Bu hastalığa yakalanan insanlar sivri dişlere sahip değillerdir. Öyle gece yakaladığı insanların kanlarını içmezler. Bu insanların vampirlerle ortak özelliği gün ışığından uzak durmaya çalışmalarıdır. Tenleri gün ışığına maruz kaldığında ise vücutları kabarır, pul pul olur. Deride yanıklar oluşur. Dayanılmaz acı yaşarlar. Bu da hayatlarının zindan olmasına fazlasıyla yeter.

 
 
 
 

Akromegali: Büyümesi Durmayan Uzuvlar

akromegali

Büyüme hastalığı. Vücutta özellikle kol, bacak, yüzde büyüme durmaksızın devam ediyor.

 
 
 
 

Mavi Ten rahatsızlığı: Mavi insanlar

mavi ten

“Mavi insanlar” olarak bilenen büyük bir aile 1960’lara kadar Kentucky’deki Troublesome deresi çevresindeki tepelerde yaşamışlardır. Çoğu 80 yaşını geçmiş ve mavi ten dışında ciddi bir hastalık geçirmemiştir. Bu özellik nesilden nesile aktarılmıştır. Bu durumdaki insanlar mavi veya hemen hemen mora yakın tene sahiptirler.

 
 
 
 

Blaschko Çizgileri: Tüm Vücuttaki İlginç Çizgiler

Blaschko çizgileri

Ne belirli bir hastalıktır ne de bir hastalığın tahmin edilebilen bir belirtisidir. Blaschko çizgileri insan DNA’sına inşa edilen görülebilen bir desendir. Genellikle omurga etrafında V şeklinde göğüs, karın ve yan taraflar etrafında S şeklinde form alır.

 
 
 
 

Pika Sendromu: “Hiç Yemek Ayırmam. Ne Bulursam Yerim”

pika sendromu

Pika tanısı konulan insanların toprak, kağıt, yapıştırıcı ve kil gibi yenilemeyen maddeleri yemeye inanılmaz dürtüleri vardır. Bunun mineral eksikliğiyle ilişkili olduğuna inanılmasına rağmen, sağlık uzmanları gerçek bir neden ve çözüm bulamamışlardır.

 
 
 
 

Cotard Sendromu: Zombi Olduğunu Düşünmek

cotard sendromu

Ölü Adam Hastalığı da denen psikolojik bir hastalık. Kişi kendisini ölü gibi hissediyor ve çürüdüğünü, vücudundan parçalar düştüğünü düşünüyor.

 
 
 
 

Kurt Adam Sendromu

Kurt adam sendromunda bir insanın vücudu normal bir insanınkine oranla daha fazla kıllarla kaplıdır. Keskin dişleri ve pençelerini saymazsak kurt adamı andırırlar. Bundan dolayı “Kurt Adam Sendromu” deniliyor.

 
 
 
 

Ağaç Hastalığı

ağaç hastlaığı

El ve ayaklarda çıkan siğillerin ura dönüşmesi sonucu ağaç kök ve gövdesi şeklini alması sonucu oluşan bir hastalık.

 
 
 
 

Baloncuk Hastalığı

baloncuk hastalığı

Deri üstünde oluşan tümörlerin büyümesi ve tüm vücuda yayılmasıyla oluşan nadir bir hastalık. dünyada sadece birkaç kişide var.

 
 
 
 

Hematidrosis: Kan Ağlama

kan ağlamak

Kendi kendine geçebildiği gibi tedavi gerektiren durumlar da olabiliyor.

Kaynak:
YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Elif 05/06/2015

    Çok ilgi çekiciydi neler varmış yaa halimize şükredelim. Allah düşmanımın başına vermesin.

  2. dilek 18/02/2016

    Halimize şükredelim Allah herkese şifalar versin.